A LITTLE BIT

About Moje Masérna

FOR MASSEURS

The aim of the project is to help talented masseurs grow up and acquire their own clientele so that they can become independent and open their own massages without any risk.

There are fully equipped rooms with massage chairs, towels, sheets, oils, emulsions and other needs for a single or long-term use, starting from 10 minutes. Part of the rental price is the possibility of being included in the list of masseurs who operate in Masérná and their subsequent promotion to new clients.

You can write all your specializations, pricing, time options and everything that could attract your new clients so they can contact you and order them directly. You can then check the availability of the sun lounger in Masérna and you will get a specific date.

So you are not losing any unnecessary rent for your own shop, electricity and other necessities that you would have to pay, even if you did not have the opportunity to do one massage. We simply took care of all the essentials and we are just massaging and making money.

FOR CLIENTS

Surely you know the feeling when there are 1 to 2 masseurs in the massage studio and your favorite one is busy for a month or not one of your needs. In our Massage Room, we offer you an extensive list of masseurs and masseuses, including their specialties, information on time options, various price levels, certificates and many more, operating at one address. Simply choose a masseur or masseuse, whether by rating of previous clients, by specialization, availability or sympathy and contact him / her to get in touch and arrange a suitable date for both.

Masseurs

Choose your masseur or masseuse here. Under the “see more” tab you will find information, services and price lists of individual masseurs. If you want to book a massage, use the “booking” button in the profile of each masseur and follow the instructions.

100%
23
Massages

Sport massage: regeneration and recondition, pain relief, before-after performance.
Relaxing massage: full body oil massage, lomi lomi, aroma massage.
Massage & Beauty therapy: lifting, cellulite reduction, honey massage, modeling massage.
Kinesiology taping: prevention or rehabilitation of injuries, joint support and muscular facilitation.
Pregnancy massage: reduce pain and strains of pregnancy.
Postnatal massage: full body massage after delivery will help you for a faster recuperation .

definitely the best massage i received in prague. i feel lovely to meet george.
good
Masáž výborná, perfektní relax, naprosto doporu?uju!\nMassagE was perfect, I can recommend GeOrge at all.. very gently and relaxing! \nThank you, George ?
Loading...

Certificates

100%
21
Massages

Certified specialist with medical degree.


Sport massage, relax massage,face-neck-decollte lifting, baby massage.
CZ, RU, EN speaker
Специалист с медицинским образованием предлагает: Спортивный массаж,релакс массаж,лифтинговый массаж лица и декольте,детский массаж
Certifikovaný odborník s lékařským vzděláním.
Sportovní masáž, relaxační masáž, lifting obličeje a krku, dětská masáž.
45 min face-neck-decollte 500Kč
60 min 800Kč
90 min 1350Kč

Testing rating percentage
testing once again
????? ????,??? ?????? ? ?????????? ?? ??????:?????,???,????,????????.?? ?????? ?????? ??????? ???????? ? ?????? ????? ????????? ????.? ??????????? ?????? ????-??? ?????!? ???????? ????,??? ????? ???????? ??????????????.??????? ???????!?? ???????????? ?????? ????!\n\n
??????? ??????? ?????????? ?? ?????????? ??????!???????!????? ??????????? ??? ???!)
Super massage
fine service
First important cabnet is very clean. Second very proffesional. Easely foun problem spot on the body. Lots of possitive energy. feel stronger and more eneRgy after massage. \nThank you \nALeXandRa you the best!!!
Loading...

Certificates

100%
7
Massages

Je to víc než jeden rok, kdy se věnuji terapii na plný úvazek a je úžasné, jak může praxe rozvíjet naše schopnosti. Setkali jsme se s lidmi z různých kultur s různými druhy činností, pracovních míst a vysoce výkonnými sportovci, kteří mi umožnili poznat, že každý člověk potřebuje jiný druh léčby v závislosti na okolnostech. V současné době trénuji specializaci na úlevu od bolesti, abych pomohl lidem, kteří hledají alternativu k úlevě od bolesti u masérského terapeuta.


It's been more than one year that I dedicate myself as a full time massage therapist, and It's amazing how practice can further our abilities. Have met people from different cultures with different types of activities, jobs, and high performing sportsmen, has given me the opportunity to recognize that each body needs a different type of treatment depending on the circumstances. Currently, I'm training in specialization of pain relief, to help the people that look for an alternative for pain relief in a massage therapist.

test
Thank you, relaxing, pleasanT and gentle massage. Will come again.
Loading...

Certificates

100%
7
Massages

Do České republiky mě přivedla vášeň pro poznávání nových míst a setkávání se s lidmi. Jsem velice ráda, že i zde mám příležitost pracovat v oblasti zdraví a krásy. Pocházím z rodiny, kde byla fyzioterapie a masáže denním chlebem, to je také jeden z důvodů, proč jsem se i já začala přirozeně věnovat této oblasti.
Služby které nabízím:
- Masáž antistress záda a šíje cca 30 min/ 550 Kč
- Relaxační masáž (uvolnění svalového napětí) 60 min/ 590 Kč !!AKCE!!
- Masáž obličeje 500 Kč
- Reaktivace obličeje proti stárnutí


My passion for meeting new places and new people brought me to the Czech Republic, and what a great opportunity for me to continue my work in the field of health and beauty. I come from a family where physiotherapy and massages were, every day and that's why my inclinations are health and to help with my hands.
The services that I offer:
- antistres-back neck massage cca 30 min/ 550 Kč
- relaxation 60min/ 750Kč
- facial massage
- anti-aging facial reactivation

Awesome relaxing massage!!!
Great massage, thank you :))
Loading...

Certificates

100%
5
Massages

Ahoj, jsem Terka a studuji vysokou školu Hotelovou kam spadají do lázeňství i masáže. Masáže mě moc baví a věnuji se jim ve volném čase. Dělám hlavně klasické a relaxační masáže, nebo uvolnění od bolesti v krční oblasti.


Můj ceník:
Záda a šíje 490 Kč
Celková 60 min 690 Kč
90 min 990 Kč

Massage was perfect
Massage was perfect
Loading...

Certificates

100%
2
Massages

Cílem mé práce je pochopit zdravotní problémy klientů a následně jim pomoci k návratu do optimálního rozpoložení jak z hlediska fyzického, tak psychického.


Absolvent klasické masáže ve zdravotnictví. Zaměření primárně na práci s fasciemi a pojivovou tkání.

Ceník:
60 min – 750 Kč

masaz
Skvely maser, krasna Uvolnujici masaz. Krome mileHo pristupu ocenuji predevsim jeho odbornost a zpusob pomoci odblokovat Ztuhle svaly. Prestoze jsem mela objednanou masaz na jednu hodinu, byl velmi ochotny prodlouzit masaz tela i o masaz hlavy. Doporucuji vsem,kdo potrebuji uvolnit a zrelaxovat. Dekuji. Ludmila
Jarmil je nejlepsi masEr...protoZe je to jArmil
Loading...

Certificates

100%
1
Massages

Raindrop technique massage:
Deep regeneration
Soothing and harmonizing massage of mental, physical and emotional body.
Support immune system
Caring wisdom of nature (Young Living oils):
regano, Thyme, Basil, Cypress, Wintergreen, Marjoram, Aroma siez, Peppermint, Valor


Hloubková regenerace
Uklidňující a harmonizační masáž mentálního, tělesného a emocionálního těla.
Podporuje imunitní systém
Pečující moudrost přírody (oleje od Young Living):
Oregáno, Tymián, Bazalka, Cypřiš, Libavka, Majoránka, Aroma siez, Máta, Valor

Extatický zážitek
Loading...

Certificates

100%
0
Massages

Hi, I'm from Honduras I love sports. Personally I have dedicated myself to football actively but from my own experience I realized that if we do not take care of or take preventive measures, our health is fragile and our sports career is short. That is why I have taken the alternative of being a professional masseuse and being able to transmit my knowledge and through massages help people who perform a professional physical activity.

skvela masaz
masaz
Loading...

Certificates

0%
7
Massages

REFLEXNÍ TERAPIE


Reflexní terapie využívá tlaků a masáží reflexních zón a ploch na chodidlech nohou a rukou.U reflexní terapie je možno účinek přesně směrovat, a to nejen na žádaný orgán, ale dokonce na každou jeho část. U reflexní terapie je účinek okamžitý.

Samotná terapie: diagnostikování daného problému
reflexní terapie
masáž nohou nebo zad

Loading...

Certificates

0%
2
Massages

Srdečně Vás vítám na svém profilu. Jmenuji se Mária. Úspěšně jsem absolvovala rekvalifikační kurz sportovní a relaxační masáže a mobilizační techniky před rokem. Masáže miluji a proto se pořád vzdělávám v masážních dál. Mím cílem je klientovi zrekaxovat tělo i mysl a pomoct mu od případné bolesti. Zabývám se také Aromatouch technikou. Je to příjemná relaxace za pomocí použití esencialnych olejů. Táto technika napomáhá odbourávat stres,posiluje imunitu, zmírňuje záněty a bolesti a také obnovuje homeostázu- rovnováhu tela. Každý člověk potřebuje doteky a relax.
Přijeďte si ke mně odpočinout a dobít se energii.
Těším se na Vás.


Ceník:
Relaxační masáž 30 min ......450 Kč
60min.......750 Kč
90min.......1000 Kč
Aromatouch technika 60 min.... 850 Kč

Loading...

Certificates

0%
1
Massages

Masseure with a long term experience


Aromatheraphy oil massage
Traditional thai massage
Sports massage
Reconditioning massage
Relaxing massage
60 min 799 Kč
90 min 1299 Kč

Loading...

Certificates

0%
1
Massages

Jmenuji se Markéta Vivien zabývám se alternativními metodami již 14 let. Vzdělání a praxe: Rekvalifikační kurz masáží jsem úspěšně zakončila ve vzdělávacím zařízení Dexter Academy Praha. Výživové poradenství jsem úspěšně absolvovala a zakončila také rekvalifikaci ve vzdělávacím středisku Mahra spol.s r.o pro výživové poradce a dietology. V oblastí masáží jsem se i nadále rozvíjela a prošla kurzy masáží jako jsou : Indická masáž hlavy a antistresova zad, Čínská masáž, Havajská masáž, Relaxační masáž, Sportovní a rekondiční masáž, Reiki masáž, Manuální lymfodrenáž, Lávové kameny.


Energetické masáže zaměřují se na fyzickou i psychickou složku člověka. Pracuji s energetickými centry na těle od hlavy až po kostrč. (Energetické dráhy, čakry) Uvolňuji bolest nebo harmonizuji prostřednictvím doteku a speciálních technik s předáním léčivé energie tantry. Masáž je vhodná pro osoby s fyzickým zatížením nebo psychickými problémy k uvolnění a uzdravení.

Lymfatické masáže a energetická masáž(vyrovnání energetických center) je vhodná pro detoxikaci, očistu a pro správný chod metabolismu. Vhodná pro ženy i muže k rozproudění chodu lymfy.
30 min - 400 Kč 60 min - 750 Kč

Relaxační masáže - jemné techniky a doteky za účelem harmonie a relaxace 40 min - 500 Kč (jednotlivé partie)
60 min - 700 Kč (celé tělo)

Energetické masáže a uvolňování blokad, bolestí pomocí speciálních masážních technik a energie tantry.
50 min - 800 Kč 60 min - 900 Kč 75 min - 1000 Kč

I am a fully qualified massage therapist and healing artist .During the massage sessions I heal your body as well as your mind.I belive that a healthy mind and healthy body go together. Sickness of the body comes from not feeling positive. If you change your mentality then you can feel better too. A positive attitude towards life can do miracles for your body it can keep you healthy. Healthy mind and healthy body go together. I speak little English, Greek, Russian language .
I do massage :
Sport and Reconditioning massages 1 hour 700 Kč
Lymphatic massage 1 hour 750 Kč
Chinesse massage 1 hour 800 Kč
Indian massage 1 hour 750 Kč
Lava massage 1 hour 850 Kč
Hawaian massage 1 hour 850 Kč
Relaxing massage 1 hour 700 Kč

I look forward to you!

Loading...

Certificates

0%
0
Massages

Fyzioterapie

Loading...

Certificates

0%
0
Massages

Baňková masáž / Cupping theraphy
Indická masáž hlavy / Indian Head massage
Thajská masáž nohou / Thai foot massage
Tlaková masáž Trigger Point
Relaxační/ sportovní masáž / Relax and sport massage


CZ, EN speaker

60 minut 700kč
90 minut 990kč

Loading...

Certificates

Table rent

Price list for rent for masseurs

Cubicle 1

  • 40Kč / 10 Min
  • 200Kč / 60 Min

Cubicle 2

  • 40Kč / 10 Min
  • 200Kč / 60 Min

Cubicle 3

  • 40Kč / 10 Min
  • 200Kč / 60 Min

Room 1

  • 50Kč / 10 Min
  • 250Kč / 60 Min

Room 2

  • 50Kč / 10 Min
  • 250Kč / 60 Min